Houbaření
V porovnání s jinými Evropany jsou Češi národ houbařů. Ročně přijde alespoň jednou do lesa sedm lidí z deseti. Jenže ne každý z lesa odejde spokojený, s košíkem hub. Kam jít na houby? Kde ty mršky rostou? Ten kdo to ví, nechává si to pro sebe.
Houby rostou téměř po celý rok. Ty jedlé rostou již od počátku jara až do začátku zimy. Nejvíce však koncem léta a na podzim. Houbařská sezóna trvá většinou od poloviny května až do poloviny července, pak nastává krátkodobý útlum. Druhá výrazná růstová vlna začíná v srpnu a trvá asi do poloviny října. Sezóna vrcholí většinou v měsíci září. Vše záleží hlavně na počasí. Nejvíce hub roste tehdy, když si půda udržuje optimální teplotu a optimální vlhkost. I při malých výkyvech teploty začíná růst hub pomalu klesat. Prudké výkyvy teploty a vlhkosti velmi nepříznivě ovlivňují růst hub. Houby rostou nejrychleji pokud jsou denní a noční teploty skoro vyrovnané.
Je holý nesmysl vydat se do lesa hned po dešti a očekávat bohaté nálezy hub. Po dlouhotrvajícím suchu jeden vydatný déšť příliš nepomůže. Nejvýše oživí podhoubí a teprve po vyrovnání vláhového deficitu, to je při opakovaných deštích atd. nasadí podhoubí plodnice. Často v lese cítíme vůni hub, aniž by jsme tam houby našli. Tato vůně se šíří z rozrůstajícího se podhoubí a je cítit tak asi týden před větším výskytem hub. Pro vnímavé houbaře je to signál, že brzo asi začnou žně. Podobným signálem jsou i bělavé chomáčky podhoubí na holé zemi. Hřiby se za velmi příznivých podmínek objevují už za 8-12 dní po dešti. Hlavní vlna však přichází až za 14 dnů. Jestliže před tím dlouho nepršelo, tak se tato doba může prodloužit až na 4 týdny. Za běžných podmínek se po dešti hřiby objevují tak za 2-3 týdny.